EER - Моментен индикатор за енергийна ефективност
E.E.R. равно на съотношението на охлаждащия капацитет
към общата консумация на енергия. Климатик с по -висока E.E.R. спестява повече енергия и е по -енергийно ефективен. EER е международно признат показател, разбираем за специалисти от всички страни и континенти. Именно от EER и само от него климатиците се разделят според класовете на енергийна ефективност.
Това е основният показател за енергийната ефективност на климатик, който в техническите каталози е посочен като коефициент на EER. EER на жилищните сплит системи обикновено варира от 2,5 до 3,5.
Съгласно директивите на Европейската комисия по енергетика и транспорт, климатиците трябва да имат етикет на ЕС за енергийна ефективност, показващ основните потребителски свойства на продукта.

Климатиците с инверторно управление имат най -висока енергийна ефективност. Тъй като те използват високо технологични компресори с най-висок охлаждащ капацитет. И консумацията на енергия в такива компресори е с 20-40% по -малка от тази на конвенционалните.

 

COP коефициент
При работа на топлина този коефициент се нарича COP (Coefficient of Performance) и показва съотношението на топлинната мощност към консумацията на енергия.
Трябва да се отбележи, че при всички климатици COP винаги е малко по -висок от EER. Това се дължи на факта, че по време на работа компресорът се загрява и предава част от топлината на фреон, който циркулира между вътрешното и външното тяло на климатика.
Но климатикът не е в състояние напълно да замени отоплителната система и да работи целогодишно. Отоплението с климатик е възможно само в извън сезона, тоест през пролетта и есента. При по -ниски външни температури, средно за повечето домакински климатици при външни температури до -7 ° C (до -15 ° C за инвертори), производителят категорично не ги препоръчва.
Използването на климатика при по -ниски температури е нарушение на гаранционните условия и рано или късно ще доведе до силно износване на компресора и неговата повреда.

 EER и COP стойности


За съвременния инверторен климатик тези фактори са в диапазона 3 ~ 3.5.
За климатици от водещи производители, които обръщат специално внимание на енергийната ефективност и работят за увеличаване на тези коефициенти, стойностите могат да достигнат: EER = 5,15, COP = 5,25. Това обяснява доста високата цена на такова оборудване.

Трябва да се отбележи, че тези стойности са посочени при номинални условия. В случай, че температурата в помещението се изравни и климатикът работи с непълен капацитет, коефициентът на COP може дори да достигне 7.

EER и COP са остарели и по основателна причина. Тези фактори са определени само при една външна температура, за EER тя е +35 ° C, а за COP (режим на отопление) +7 ° C. И климатикът работеше с пълен капацитет.
Но тези температури не отразяват всички климатични зони в Европа.
Що се отнася до работата на климатика с пълен капацитет, с въвеждането на инверторни компресори, капацитетът може да се промени с течение на времето. Но старият режим на измерване не взема предвид такива промени в режима на работа на компресора.

 



И така, какво е направено?

 

Затова от 2013 г. е въведено ново обозначение за енергийна ефективност. Сега са посочени сезонните коефициенти SEER и SCOP. Тези фактори отчитат годишното потребление на енергия и количеството топлина или студ, произведени през този период.

За да се изчисли SEER, измерванията се извършват при температура на външния въздух от +20 до +35 ° С, на стъпки от 5 ° С. За да се изчисли SCOP, се правят измервания при температура на външния въздух от +12 до −7 ° С, със стъпка от 5 ° С.


Дори при изчисляване на коефициентите се взема предвид работата с инверторен компресор при частично натоварване.


SEER

 

Ефективността на климатичните системи се измерва чрез коефициента на сезонна енергийна ефективност (SEER). Като цяло, колкото по -висок е SEER, толкова по -малко енергия е необходима на системата, за да си свърши работата.

SEER е съотношението на общия охлаждащ капацитет по време на нормални периоди на работа (но не повече от 12 месеца) към общата консумирана електроенергия през същия период от време.

Технически погледнато, коефициентът на сезонна енергийна ефективност е коефициент на ефективност, който измерва връзката между охлаждащия капацитет на климатик в британски термични единици (BTU) и енергията, която използва във ватове (W) на час. Това се дължи на коефициента на енергийна ефективност (EER), предоставен от производителя.

SEER взема предвид външния температурен диапазон, за да разбере как системата ще работи в реално време. По -високият SEER отразява по -добра енергийна ефективност.

 

SCOP

 

SCOP е коефициентът на сезонна енергийна ефективност за сплит системи, работещи на отопление. Показва колко електроенергия ще

бъде изразходвана от термопомпата в даден момент, тоест през една година или отоплителен сезон.


„Топъл“ климатик генерира 3-4 пъти повече топлина, отколкото консумира електричество, но обикновено не може да работи при ниски външни температури.

Името на термопомпата не е дадено случайно. Той показва, че климатикът загрява въздуха не с електрическа намотка или нагревателен елемент, като електрически нагревател, а с топлината, взета от външния въздух (топлината се изпомпва от улицата към стаята).

По този начин в режим на отопление протича същият процес като в режим на охлаждане, само външните и вътрешните тела на климатика изглеждат разменени.

Съответно, в режим на отопление, както и в режим на охлаждане, консумацията на енергия е 3-4 пъти по-малка от мощността на отопление, тоест климатикът излъчва 3-4 kW топлина на 1 kW консумирана електроенергия.

Моля, обърнете внимание, че всички климатици с термопомпа могат да работят ефективно само при положителни външни температури, така че е трудно да се затоплите с климатика през зимата. Единствените изключения са специални модели климатици и термопомпи, предназначени да работят при ниски температури на въздуха.

 

Изводи:

·         SEER (коефициентът на сезонна енергийна ефективност) за охлаждане

 

·         SCOP (сезонният коефициент на ефективност) за отопление осигуряват възможност за лесно сравняване на различни модели със същия капацитет.

Това са чисти числа, получени от съотношението между топлинната енергия, отделена в помещението, и консумираната енергия (ватове, разделени на ватове).

Очевидно, колкото по -високи са тези числа, толкова по -висока е ефективността на климатика.Рзполагаме с богата гама продукти за вашият комфорт с най-икономични и ефективни показатели от които имате нужда за перфектния климатик.

Не се чудете, а ни посетете, за професионална консултация, която ще бъде индивидуално предложена за вас от нашата Фирма Т-Контрол 81 ЕООД .

За информация и консултации може да ни потърсите:

email: termok81@abv.bg 
адрес: гр.Свети Влас,ул. Свети Власий №10 

телефон: +359 877 310 138 ; +359 988 375 536